Scoala de Arhitectura

Workshop-ul nostru isi propune o abordare interdisciplinară de analiza a unei zone a Bucurestiului pentru a realiza un studiu bazat pe situatii actuale, contemporane, care pun probleme reale si ofera solutii pentru o mai bună functionare a spatiului urban.

Participantii pot fi studenti sau absolventi ai oricarei facultati, cu varsta minima de 18 ani. Acest exercitiu ajuta la constientizarea disfunctiilor spatiilor publice in cadrul orasului si traseaza strategii de interventie si reutilizare a acestor locuri.

Workshop-ul se va desfasura in perioada 15-24 iulie 2015, in doua etape: prima parte( 15-17 iulie) va avea loc in Bucuresti, urmand ca programul sa se continue in localitatea Moeciu de Sus in perioada 18-24 iulie.

Profesorii invitati (lect. dr. arh. Melania Dulămea, lect. dr. arh. Mihai Duțescu, lect. dr. urb. Vera Marin) vor coordona intreaga activitate, concretizand si analizand directiile de abordare.

De asemenea, cursurile sunt insotite de un program atragator de petrecere a timpului liber.

Organizatori

Cine suntem noi?
Andra Paris Nestea

Studenta la Universitatea de Arhitectură si Urbanism “Ion Mincu” Bucureşti în
anul 4.

Anda Zota

Studenta la Universitatea de Arhitectură si Urbanism “Ion Mincu” Bucureşti în
anul 4.

Asociatia Pro Magna
Organizator

Scopul asociatiei noastre este de a apara democratia si drepturile omului, a dezvolta societatea civila.

Speakeri

Mihai Duțescu